تجارت ایران در حال گردش به غرب

۷ شهریور ۱۳۹۵

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تجارت خارجی ایران در سال‌های گذشته از دو عامل تحریم‌های بین‌المللی و تغییرت نرخ ارز تأثیر گرفت و به سمت کشورهایی مانند چین و هند رفت که نفت ما به آنها صادر می‌شود.

این در حالی است که این روند در ماه‌های گذشته تغییراتی داشته به‌طوری که از میزان تجارت با کشورهایی مانند چین کم شده  و در عوض تجارت با کشور های غربی به ویژه  آلمان افزایش‌ یافته است.

گمرک چین اعلام کرد که  صادرات این کشور  به ایران در ۷ ماه نخست سال جاری میلادی و در شرایط بعد از اجرای برجام  با کاهش ۱۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به ۸.۷۴ میلیارد دلار رسید.

این در حالی است که اداره فدرال آمار آلمان خبر داد، صادرات کالاهای آلمانی به ایران در ۶ ماهه نخست پس از اجرای برجام ۱۵ درصد افزایش یافته و به ۱.۳ میلیارد یورو رسیده است.

بر اساس آمار گمرک کشورمان نیز تجارت خارجی ایران در پنج ماهه ابتدایی سال‌جاری از افزایش واردات کالاهای ساخت کشور آلمان حکایت دارد.

با این وجود گمرک ایران آمار متفاوت تری در خصوص افزایش صادرات  آلمان به ایران ارائه کرده و اعلام می‌کند، صادرات این کشور  به ایران در این مدت با ۲۹ و ۲۳ صدم درصد افزایش به ۹۳۸ میلیون دلار رسیده است.

بر این اساس،  آلمان پنجمین صادرکننده بزرگ کالا به ایران به‌شمار می‌رود و رتبه‌های اول تا چهارم به ترتیب به کشورهای چین با ۳ میلیارد و ۸۶۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۸۶۲ میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و ۲۶۳ میلیون دلار و ترکیه با یک میلیارد و ۷۷ میلیون دلار اختصاص دارد.