ثبت سفارش و اخذ مجوز بازرگانی

ثبت سفارش و اخذ مجوز بازرگانی

اولین مرحله برای ترخیص کالا از گمرک، دریافت مجوز ثبت سفارش کالا است. همان گونه که از اسم این مجوز مشخص است، مجوز ثبت سفارش باید پیش از ورود کالا به گمرک و در زمانی که خریدار پیش فاکتور را تائید نکرده است اخذ گردد تا در صورتی که مجوز صادر نشد، وارد کننده دچار زیان نشود. در صورت صدور این مجوز وارد کننده حق دارد که سفارش خود را به فروشنده نهایی نماید. تمامی واردکنندگان پس از دریافت پروفرما، طبق ماده ۸ قانون صادرات و واردات کشور، باید اقدام به دریافت مجوز ورود یا ثبت و سفارش کالا نمایند، متن این ماده عبارت است از : وارد کنندگان کالاهای مختلف اعم از دولتی و غیردولتی جهت اخذ مجوز ورود و ثبت سفارش باید منحصراً به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه نمایند. این مجوز در حقیت مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ورود کالا به کشور است. لذا بهتر است وارد کننده، پس از اخذ این مجوز اقدام به پذیرش پروفرما نماید تا مشکلی از بابت ممنوع بودن ورود کالا به کشور نداشته باشد.

انواع ثبت سفارش

ثبت سفارش، انواع مختلف دارد. مثل ثبت سفارش دیداری (SIGHT DOCUMENT CREDIT)، ثبت سفارش مدت دارد (DEFERRED LETTER OF CREDIT)، ثبت سفارش یوزانس (USANCE CREDIT)، ثبت سفارش مبتنی بر صادرات و اعتبار اسنادی بدون انتقال ارز. ثبت سفارش واردات در برابر صادرات در صورتی انجام می شود که پروانه صادراتی معتبر ارائه گردد و ارزش صادراتی هم ممهور به مهر گمرک بوده و تاریخ پروانه با کوتاژ وارداتی یکی باشد.

مدارک مورد نیاز ثبت سفارش

۱- کارت بازرگانی

۲- عضویت و احراز هویت در سامانه جامع تجارت ایران

۳- پروفرما (فاکتور خرید کالا) حاوی اطلاعات ذیل:

    نام و آدرس کامل خریدار کالا ( شماره تلفن / آدرس/ ایمیل )

    نام و آدرس کامل فروشنده کالا ( شماره تلفن / آدرس/ ایمیل )

۴- مشخصات کامل کالای مورد نظر

۵- وزن خالص و ناخالص، تعداد و نوع بسته بندی کالا

۶- نام کشور ذینفع ( فروشنده ) و نام کشور تولید کننده کالا

۷- نام کشور مبدا حمل ، محل بارگیری ، وسیله حمل

۸- نام ارز مورد معامله و همچنین نحوه پرداخت وجه کالا

۹- نام مرز ورودی و گمرک مقصد

۱۰- امضا و مهر فروشنده کالا و شماره و تاریخ صدور پروفرما

تیم تخصصی رهپویان با اتکا به دانش و تجربه، تمامی امور بازرگانی و ثبت سفارش را بصورت دقیق، سریع، مطمئن و بی دغدغه برای موکلین خود تضمین می نماید. جهت درخواست مشاوره در زمینه بازرگانی و ثبت سفارش فرم ذیل را تکمیل و برای ما ارسال کنید.

 

ارتباط با مدیر لجستیک

لطفا صبر کنید