رشد ۵۴ درصدی صادرات آمریکا به ایران در هفتمین ماه ۲۰۱۶

۲۳ شهریور ۱۳۹۵

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی افت ۱۱ درصدی داشته است.

مبادلات تجاری دو کشور در ۷ ماهه نخست سال میلادی گذشته بالغ بر ۱۵۷.۷  میلیون دلار بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به ۱۳۹.۴ میلیون دلار کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش صادرات آمریکا به ایران در ماه های ژانویه تا جولای امسال ۹۷.۷ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۳۸ درصدی داشته است. آمریکا در ماه های ژانویه تا جولای ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۵۷.۷ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات آمریکا از ایران در ۷ ماهه نخست امسال نیز ۴۱.۷ میلیون دلار گزارش شده است. در مدت مشابه سال قبل واردات آمریکا از ایران صفر بوده است.

دولت آمریکا بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک که از نیمه ژانویه ۲۰۱۶ به اجرا گذاشته شده واردات برخی کالاها از جمله فرش، زعفران، پسته و خاویار از ایران را آزاد کرده است. طی سالهای گذشته و در پی تحریم‌های این کشور صادرات ایران به آمریکا به مرز صفر رسیده بود.

بر اساس این گزارش در هفتمین ماه سال جاری میلادی ۲۵.۹ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۴ درصدی داشته است. آمریکا در جولای سال قبل ۱۶.۸ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.  میزان واردات آمریکا از ایران در این ماه نیز ۴.۸ میلیون دلار گزارش شده است. در جولای سال قبل واردات آمریکا از ایران صفر بوده است.