رقم صادرات محصولات کشاورزی به روسیه می‌تواند تا ۵ میلیارد دلار افزایش یابد

۱ آذر ۱۳۹۵

عباس پاپی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: در حال حاضر به سمت توسعه روابط با روسیه می‌رویم اما مبادلات رقم پایینی است. این در حالی است که می‌توانیم فقط در حوزه کشاورزی  این رقم را تا ۵-۴ میلیارد دلار افزایش دهیم.

او ادامه داد: روسیه به لحاظ شرایط اقلیمی، طول و عرض جغرافیایی نمی‌تواند مواد غذایی‌اش را حتی در گلخانه تامین کند. ایران امن‌ترین و نزدیک‌ترین کشوری است که به لحاظ طول و عرض جغرافیایی و دما قابلیت کشت انواع مواد کشاورزی مورد نیاز روسیه با کیفیت بالاتر و ارزان‌تر از سایر کشورها مثل آذربایجان را دارد اما هنوز نتوانسته‌ایم زیرساخت‌های لازم برای صادرات را شکل دهیم.

این عضو کمیسیون کشاورزی اضافه کرد: دولت بخش خصوصی را تقویت نکرده، نتوانسته مسائل گمرکی و قرنطینه بین دو کشور را حل کند، صنایع تبدیلی و بسته‌بندی به روز نیست، سیستم حمل و نقل رها شده است و حمل و نقل هوایی تقریبا در حد صفر است در حالی که محصول باید سریعا به مقصد برسد. این مسائل موجب کاهش دسترسی ما به بازار غنی روسیه شده و کشورهای دیگر خیلی راحت از این بازار استفاده می‌کنند.

پاپی‌زاده تاکید کرد: تصویب این موافقتنامه، مبادلات بین دو کشور را تسهیل می‌کند اما ما باید زیرساخت‌های لازم را به وجود بیاوریم؛ گمرک، قرنطینه، بسته‌بندی، بحث‌های فنی و کارشناسی هستند که این لایحه آن‌ها را حل نمی‌کند