الکترودهای گرافیتی

الکترودهای گرافیتی

وظیفه الکترود فراهم آوردن جریان الکتریسیته برای محفظه‌ی ذوب است. کیفیت الکترود عمدتا توسط مواد اولیه مورد مصرف و روش ساخت مشخص می‌گردد. به هنگام خرید الکترود، خواص و مواردی نظیر وزن مخصوص، تخلل، ضریب انبساط حرارتی، مقاومت الکتریکی، استحکام کششی و خمشی، مدول الاستیسیته و مقاومت در برابر شوک حرارتی را باید در نظر گرفت.

بخش انتهایی هر الکترود یک پیچ مخروطی شکل است که در داخل آن می توان یک مغزی (Nipple) پیچ داد. مغزی نیز باید استحکام مکانیکی خوبی داشته باشد و مقاومت اضافی بوجود نیاورد.

به طور کلی دو نوع الکترود وجود دارند:            

۱. الکترودهای گرافیتی با قطر کم – SDGE: Small Diameter Graphite Electrodes

این نوع الکترود‌ها در کوره‌های قوس الکتریکی به کار می‌روند. این الکترودها با انتقال جریان برق و ایجاد قوس الکتریکی با مواد داخل کوره که در بیشتر مواقع آهن قراضه هست، باعث ذوب آنها می‌شوند.

میزان جریان برق عبوری: ۱۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰ آمپر

۲. الکترودهای گرافیتی با قطر بزرگ – LDGE: Large Diameter Graphite Electrodes

این نوع الکترودها به دلیل قدرت بالای انتقال جریان، برای ایجاد قوس الکتریکی بسیار قوی و دمای بسیار بالا به‌کار می‌روند. صنایع فولادسازی و ذوب فولاد دارای کوره‌های قوس الکتریکی بسیار قوی هستند و به این نوع الکترودها نیاز دارند.

میزان جریان برق عبوری: ۶۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰ آمپر

تفاوت اصلی SDGE و LDGE:

در تولید الکترودهای قطر کوچک، بدون در نظر گرفتن درجه آنها اغلب از کک نفتی استفاده می‌شود. گاهی نیز برای بالا بردن کیفیت، درجه‌های متفاوت با یکدیگر ترکیب می‌شوند. اما در تولید الکترودهای قطر بزرگ می‌توان گفت که از کک سوزنی ۱۰۰% کیفیت بالا  استفاده می‌شود.

انواع دسته‌های الکترود به شرح جدول ذیل می‌باشد:

ردیف علامت اختصاری توضیحات
۱ RP توان عادی           Regular Power
۲ NP توان معمولی       Normal Power
۳ MP توان متوسط      Medium Power
۴ HP توان بالا            High Power
۵ HD حجم بالا         High Density
۶ UHP توان بسیار بالا   Ultra High Power
۷ SHP توان فوق بالا       Super High Power

 

کاربردهای الکترودهای گرافیتی

الکترودهای گرافیتی معمولا به منظور ایجاد قوس الکتریکی در کوره‌های ذوب فولادسازی استفاده می‌شود. الکترودهای گرافیتی ظرفیت  مناسبی جهت ایجاد هدایت الکتریکی بالا و توانایی جهت مقاومت در مقابل حرارت ایجاد شده را دارا هستند.

از دیگر کاربردهای الکترودهای گرافیتی می‌توان به عملیات‌هایی همچون خم‌کاری، ایجاد شیار یا حذف عیوب در قطعات ریخته‌گری و جوشکاری‌شده بوسیله قوس الکتریکی اشاره کرد. با ایجاد قوس الکتریکی بین الکترود گرافیتی و سطح قطعه ذوب بر روی قطعه ایجاد نموده و با هوای فشرده یا نیتروژن فلز مذاب از روی سطح پاک می‌شود.

دپارتمان تخصصی صنایع معدنی و فولادی گروه بازرگانی رهپویان با بهره گیری از کارشناسان مجرب خود بهترین روش و مناسب ترین انتخاب در زمینه خرید و مصرف الکترودهای گرافیکی را به موکلین خود ارائه می دهند. بدیهی است که انتخاب مناسب الکترودهای گرافیکی براساس نوع کاربرد و موارد فنی مانند طراحی کوره، میزان قراضه تزریق شده درکوره،میزان اکسیژن مصرفی، رینگ‌های اسپری آب، زمان عملیات ذوب و Refining، توان مصرفی و….. پیشنهاد و عمدتاً از کشورهای آلمان، ترکیه و چین تأمین می گردد.

محصولات و الکترودهای قابل ارائه گروه بازرگانی رهپویان با توجه به ابعاد، متریال به شرح ذیل می باشد.

 

جهت ارتباط و درخواست مشاوره در زمینه الکترودهای گرافیکی فرم ذیل را تکمیل و برای ما ارسال کنید.

ارتباط با دپارتمان صنایع معدنی و فولادی

لطفا صبر کنید

مرتبط